Мојата фризерка

Летото наголемо пржеше. Се топеше асфалтот, немаше сенка ниту за лек. Ништо не се движеше, градот беше празен, сите беа заминати некаде за викенд. Само јас по дома. Повеќе од досада отколку што имав потреба, отидов да ја скратам косата.

Имав 20 години тогаш, млад, строен, перспективен. Работа немав, а и не барав, уживав во слободното време. Понекогаш ми беше досадно, ама, како што ме научи еден повозрасен фраер, подобро да е досадно отколку да е заморно. Чекор по чекор, полека стасав до фризерницата.
Јадранка беше средовечна жена, од некои 40-тина години, беше женски фризер, себеси се нарекуваше стилист, а всушност беше обична маалска фризерка. Клиентки и беа жени од нејзина генерација, некои постари, и понекоја ќерка од погоре спомнатите, исто така застаната во времето.. Е, па сега, што барам јас кај неа. Едноставно, Јадранка ми беше фризерка од кога знам за себе. Со мајка ми беа најдобри другарки долги години, и од мали нозе ме носеше кај неа. Таму се чувствував како да сум дома. Ми ја скрати косата за првпат после мојата крштевка, кога почнав да одам на училиште, и за матура отидов кај неа на фризер. Дури и кога, пред неколку години, мајка ми и Јадранка квалитетно се искараа, и оттогаш не прозбореа ниту збор, јас пак продолжив да одам кај неа. Пробав дасе шишам на други места, фенси стилисти, машки бербери и слични, ама бадијала …. старите навики тешко умираат. Еден ден се појавив кај неа, а таа само ме прегрна и ме седна на фризерското столче. За кавгата со мајка ми никогаш не стана збор.
Влегов во фризерницата, која беше целата затемнета со завеси, немаше клима уред, само еден вентилатор на таванот бавно вртеше и го циркулираше и онака жешкиот воздух. Внатре имаше неколку жени кои чекаа ред и кокодакаа некои неврзани работи. Се поздравив, Јадранка ми покажа накај едно столче во ќошот. Седнав, и погледнав наоколу. Некоклу столици, две клупи за седење, истапацирани, личеа на канабиња, неколку кациги за сушење коса. Целата фризерница мирисаше на хидроген за коса помешано со мувла. Веднаш до мене имаше врата која водеше во живеалиштето на Јадранка. Тоа беше барака, приземје, составена од 4 соби, а едната соба ја пренаменила во работен простор. Се беше старо, чисто ама изабено, му поминало полека времето. Единствено газдарицата се држеше, неа забот на времето ја немаше пипнато.

Јадранка беше убава жена. Просечно лице, долга смеѓа коса, и паѓаше малку под раменици, благо извиткана. Лицето и беше симпатично, единствено го грдеше малку поголем, прав прчлест нос. Телото и беше одлично за годините, не беше превисока, барем од моја гледна точка, околу пола глава пониска од мене. Убаво пополнета во градите и газот, нозете и беа прави и не претерано витки. Не ја загледував претерано, кога работеше најчесто носеше едноделен фустан, кој малку и ги покриваше колената, со кратки ракави, малку широк, направен од некоја синтетика, на кој не се лепеа влакна, имаше патент од вратот па надоле до струкот. Тешко беше да се претпостави што има под него, многу малку се отцртуваше, а и мене ми беше сеедно, никогаш не помислив на неа на таков начин. Кружеа за неа секакви приказни, како и за секоја немажена жена која ја расситнила 40-ката, ама јас не им обраќав внимание.
Поседав така, се додека таа не седна до мене. По малку нервозно запали цигара, ја поднамести косата, па ме праша како сум и што правам. Уште малку неврзан разговор, па Јадранка ја заврте темата. Ми рече: – Слушај, ми треба една услуга, може ? – Може, зошто не, само повели – реков. – Ако добро се сеќавам, вујко ти сеуште работи во пазарна инспекција, нели ? – Да, сеуште е таму – одговорив. – Знаеш – рече, со мало негодување – ми пишаа казна пред една недела, и ако ја платам, нема шанси да издржам финансиски, можеби ќе треба и да ја затворам фризерницата. Ако може да ми прогледаат низ прсти, ке ми падне голем товар од раменици. Мислиш дека може да ми помогнеш ? – ми објаснуваше, нервозно гаснејќи ја цигарата. Јас зачудено реков: – Што зборуваш ??? – се чудев – Па не знаев дека е толку озбилна работата. Но секако ќе ти помогнам, само дај ми ја казната, во понеделник сабајле одам кај вујче, ќе ја среди тој оваа работа – и реков. – Ох …. одлично. Ми беше незгодно да те прашам зошто … знаеш – се поднасмеа сосила. Стана и ми ги донесе документите, ми рече: – Види што може да се стори, па понеделник попладне помини и кажи ми што си направил, па да те потшишам тогаш … сега е малце гужва, како што гледаш. – Договорено, се гледаме во понеделник – и реков и се поздравивме. Јадранка ме испрати до врататаи ми рече: – Поздрави го вујко ти, па се гледаме …. – ме гледаше насмевната како си заминувам. За првпат се почувствував чудно во нејзина близина, се осетив како да ме соблекуваше со поглед, а и сам не знам зошто.
Викендот помина, почна работната недела. Понеделнички с е спремив и појдов кај вујко ми. Тој, како и секој друг вујко, се искрши да му помогне на внукот. До пладне казната беше поништена. Ги добив назад документите, и се упатив дома. Се одморив, се истуширав, добро ја исправ косата, и после пладнето се упатив накај фризерницата. Јадранка беше сама, ми се чинеше дека ме чека, или така сакав да мислам. Исполнет со гордост, влегов, ја поздравив и ги дадов документите, и без да прашам, седнав на фризерската столица. Ја погледнав и реков: – Сега, дали заслужив едно шишање ? Таа се насмевна, прегледувајќи ги документите, потоа радосно истрча до еден плакар и ги стави внатре. Се заврте и се приближи, ме погали по главата и ми одговори: – Заслужи, и тоа како … и повеќе од шишање заслужи, да си знаеш. Ги зеде ножиците и чешелот, ми стави една престилка преку рамениците, ме прекри, и почна да ми ја крати косата. Не требаше да ме праша воопшто како и колку да крати, знаеше самата. Се смешкаше, потпевнуваше, и весело потскокнувашеоколу мене. Тропкањето на нејзините кондури ја реметеше пријатната тишина, заедно со штракањето на ножиците.

Уживав во шишањето. Некако беше поинаку овој пат, како повеќе да се трудеше, понежно ме чешлаше, нејзините прсти подолго се задржуваа помеѓу моите прамени. Ми годеше што сака да ме гали, ме опушташе. Јадранка неврзано разговараше, ме посматраше. Еден момент застана, се оддалечи од мене еден чекор и ме измери од глава до пети. М праша: – Ти колку години наполни, 18 нели ? – 20 години, – и одговорив насмевнат. – Браво, веќе си маж – рече, и се приближи, па продолжи со шишање. Полека привршуваше. Ме исчисти со четка, ги истресе влакната од мене. Пред да ја тргне кецелата од моите раменици ме праша: – Имаш девојка ? – Паааа… да ти кажам искрено.. – Значи немаш – ме прекина, ми ги скрати маките – а, имаш нешто од страна, а ….ха ха .. Насмевната ја тргна кецелата, а јас станав од столицата. Засрамено и одговорив: – Не баш.. – Ќе биде, ваков млад, убавец, тешко дека ќе останеш сам, ќе те улови брзо тебе некоја… – нешто се замисли – у ствари.. – рече и ме измери од глава до пети. – Што – ја погледнав неа, па себеси. – Знаеш што – рече – соблечи ги панталоните.
Момент на тишина, само во мојата глава зуеше. Ја прашав со неверување: – МОЛАМ ???? – Ме слушна – рече, и отиде накај вратата, ја заклучи и ја повлече завесата. Просторијата одеднаш се подзатемни. – Соблечи ги панталоните и седни на столицата – рече со заповеднички тон. – Ама, што.. – збунето пелтечев. Таа се насмеа, имаше некоја чудна искра во нејзините очи, ме фати за фармерките и ми откопча две копчиња. Рече: – Време ти е да бидеш со женски, знаеш нели …. е, па ние жените сакаме среден маж доле, така да не е лошо да те потскратам околу, него – Јас сосем збунет, полека ги спуштив панталоните, се до глуждови, онака срамежливо. Јадранка, онака кисело се насмеа, и нервозно ми ги грабна гаќите, и ги спушти и нив во еден потег. Курот ми излезе на виделина. Таа задоволно го гледаше, полека туркајќи ме на столицата. Само стави еден пешкир под мојот газ и ме седна. Ја зеде машинката клекна пред мене, и почна, сосем смирено, со насмевка, да ме шиша околу коренот на курот. Ги кратеше влакната, и нежно ме чешлаше. Тој се повеќе растеше, му требаа десетина секунди и неколку допири од Јадранка за да стане исправен како копје. Таа задоволно прокоментира, гледајќи го: – Цел си на татко ти… – На момент помислив што сакаше да каже со тоа, ама концентрацијата ми беше нула. Поготово кога го фати во раце и почна да го врти, и да ги крати влакната околу јајцата. Поцрвенев во лицето, се потпрев на столицата и почнав се потешко да дишам. Јадранка забележа дека се потешко се контролирам, па ги презеде работите во свои раце. Беше клекната пред мене курот пред нејзините очи. Го фати во едната рака и почна полека да го дрка. Јас само простенкав: – ООоффф …. -, а таа ми рече: – Малку си ми напнат, а и јајцата ти поплавеа, ајде да ги олесниме… – и почна да ми го дрка побрзо. Не издржав долго, се згрчив полека, почнаа да ми поминуваат пеперутки низ рбетот. Десетина секунди потоа, на момент запрев со дишење, па потоа извикав: – Ооооохооооо – од курот почна да штрца врела сперма, а Јадранка задоволно ми го дркаше и ме храбреше: – Така, така, само ти испразни се … се смешкаше.

Јас свршив. Сеуште не бев свесен што се случува околу мене, а таа во раката имаше влажно марамче и го бришеше курот, јајцата и стомакот, насекаде каде што покапав сперма. Курот сеуште ми беше полуподигнат, и како за инает, нејќеше да спласне. Баш напротив, почна пак да се крева. Јадранка не можеше да ги одвои очите од него. Нежно, внимателно го ибриша, а тој повторно растеше. Лицето и се зацрвени, ме погледна безобразно, па се исправи. Рече:
– Извини – ама ова не се пропушта. Го кажа тоа и го подигна фустанот до струк, ги фати нејзините гаќи и со еден потег ги спушти до кондури, па ги шутна настрана. Блесна нејзината пичка, уредно потшишана, наросена со секрет од кој светкаа влакната. Следниот момент само ме опчекори, го фати мојот кур во рака, и го поднамести на отворот од пичката. Без никаков напор седна на него, се насади до крај. Беше сосем влажна, јајцата веднаш ми се навлажнија со нејзините сокови. Остана така неколку секунди, Потоа ме фати за рацете и ги смести на нејзиниот газ, а мене ми прошепоте на уво: – Меси ми го газот. Потоа почна полека да се исправа на курот. Ги стави нејзините раце на моите раменици, нозете и беа на подот, нејзиниот газ на моите бедра, а курот и пичката беа едно. Полека се исправаше и насадуваше на него, го примаше цел, до јајца, и го ваѓаше скоро до главчето. Така неколку минути, ме гледаше право во очи и ме ебеше.
Да, таа мене ме ебеше, јас не правев ништо. Не зборував ништо, не сакав ништо ниту да кажам, не сакав да и кажам дека сум невин, дека ова ми е прво ебење. Само молчев, и ја парав со поглед, сакав да го снимам секој момент, за да го запомнам засекогаш. Да, таа ме ебеше, онака како што може само искусна ебачица да изебе. Повторно прошепоте, овојпат гледајќи ме во лице: – Ти се свиѓа тетка Јадранка , а? – Даааа, многу – прошепотев и јас. Таа задоволно ме повлече за косата и силно ме залапа. Ни се испреплеткаа јазиците, а ебењето доби на динамика. Се посилно се набиваше, и се позабрзано. Просторијата почна да ја исполнуваат звуци на шлапкање на голи тела, помешано со воздишки. Следните неколку секунди Јадранка здиве. Ме повлече силно за косата и почна навистина силно да скока на мојот кур . Пичката и беше толку влажна што, практично не даваше никаков отпор.Се посилно ме стискаше, и скокаше на мене, така да уживањето полека ми преминуваше во блага болка. Почнаа да ме стегаат препоните, бедрата и јајцата. Ама не мислев на тоа премногу, само ја посматрав Јадранка. Таа беше сосем опиена од страст, очите и беа сосем замаглени и вперени право во мене, устата отворена, и стенкаше: – Оф, оф, оф, оофффф, оооо. Јас цврсто ја стискав за газот, и ја оставав ја води играта. Еден момент Јадранка ги крена нозете од подот и ги свитка околу столицата, а со тоа се отвори најсилно што може, силно се припи до мене, ме притисна со нејзините раце, ги заби нејзините цицки на моето торзо, така да и ги почувствував крутите брадавици преку облеката. Престана да скока на курот, туку го прими соеем до јајца и почна силно да меша. Горе доле лево десно, така неколку моменти. Потоа застана. Како и јас претходно, еден секунд престана да дише, за да потоа силно извика: – Даааааа. Тоааааа, ааааахххаааа, дааааа. – и потоа се смири. Јас следниот момент почнав да се празнам длабоко во нејзината пичка, курот ми пулсираше и шприцаше сперма длабоко во неа.

Неколку моменти стоевме сосем мирни, потоа полека се одделивме еден од друг. Јадранка, видно исцрпена и испотена, ја спушти полека сукњата и седна на една столица, земаше здив. Јас ги кренав гаќите и панталоните и седнав до неа. Ме погали по образот и ми рече: – Ова ќе биде наша мала тајна, ок ? – Ок … и одговорив. Се подспастривме и влеговме кај неа дома за да се измиеме. Надвор полека се стемнуваше.